2010. május 01.
kis spárgás quiche
a tavasz az embereket megosztó zöldségekről, fűszerekről szól. medvehagyma, turbolya, spárga. ezek hallatán van, aki sikítva menekül, s van, aki a mennyekben érzi magát. lehet találgatni, h én melyik csoportba tartozom..
(és igen, van olyan zöldség, amit nem szeretek.)
e három tavasz-íz közül nálam abszolút első a spárga, s a spárgák közül is a zöld. (a lilát még nem kóstoltam.)
a belőle készült krémleves és a vajon párolt spárga gyorsan kész van, és alap. a quiche (ejtsd: kis) elkészítéséhez kicsivel több időre és elhatározásra van szükség, de mindenképpen megéri. ha a tészta összeállítása miatt halasztanánk a dolgot, használhatunk előre gyártott leveles tésztát, s bár én azt a verziót is szeretem, azért nem pótolja a quiche alaptésztájának ízét és omlósságát.
nem újdonság, h megvadulok a kis formáktól, az egyszemélyes adagoktól. ez egy kicsit még tovább tágítja az időintervallumot, de tálalás szempontjából ízléses, és megkönnyíti a helyzetet.
hozzávalók:
(4 személy)
200 g liszt + egy kicsi a tészta kezeléséhez
100 g vaj + egy kicsi a formák kikenéséhez
só
2-3 ek hideg víz
1 csomag zöldspárga (500 g)
250 g ementáli sajt
3 tojás
200 ml tejszín
100 g krémsajt
só
frissen őrölt bors
szerecsendió
a lisztet egy nagy tálba szitáltam, megsóztam, a vajat felkockáztam és összemorzsoltam a liszttel. amikor már az egész morzsás állagú, 2-3 ek hideg vízzel tésztává gyúrtam. letakarva 30 percig a hűtőben pihentettem.
közben a spárgákat megmostam, fás szárukat levágtam, majd kis karikákra vágtam őket.
ezután 4 részre osztottam, és lisztezett deszkán kinyújtottam a darabokat (kör alakúra és a forma méretéhez igazítva), majd a kivajazott formákba nyomkodtam.
ezután újabb 30 percnyi pihenés következett a hűtőben.
sütőpapírt raktam rájuk, azokra babot szórtam (azt utána már nem lehet felhasználni), és 200°C-ra (6-os fokozat) előmelegített sütőben 10 percig, majd eltávolítva a babot és a sütőpapírt, további 5 percig sütöttem.
közben egy tálban összekevertem a tojásokat, a tejszínt, a krémsajtot és a fűszereket, és lereszeltem a sajtot.
ezután mérsékeltem a hőt 180°C-ra (4-es fokozat), a tésztalapokra spárgát raktam, arra öntöttem a keveréket, és megszórtam reszelt sajttal. kb 30 percig sütöttem őket, míg a tetejük aranybarna nem lett.
ha egyben szeretnénk megsütni, akkor 22 cm-es formát használjunk, és a következők szerint változtassuk a sütési időt:
nehezékkel (babbal) elősütés 15 perc
anélküli elősütés 5 perc
a keverékkel sütés 45 perc (vagy amíg aranybarna nem lesz)
nagyon kíván maga mellé egy jó kis balzsamecetes zöld salátát.
ja, és hidegen is zseniális!
Megosztás
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
napmátka 2010.05.01. 10:25:00
vegasztromania 2010.05.01. 10:25:00
mariann 2010.05.01. 10:25:00
Bocsi, hogy így ismeretlenül belekotyogok, de már több helyen olvastam ezt és nem értem, hogy miért kell babot tenni rá, nem elég villával megszúrkodni a tetejét? Mivel úgyi kerül rá "feltét, nem látszik. vagy van esetleg valami titka, hogy miért ezt a babos verziót használjátok?
vegasztromania 2010.05.01. 10:25:00
meg lehet, h ezen már nem is kéne csodálkozni..
olzka 2010.05.01. 10:25:00
sza 2010.05.01. 10:25:00
nyertem (volna).